Kullanılmış ikinci el eşyalar, mobilyalar ve dekor ürünleri başka bir mekânda yeniden hayat bulduğu gibi sizin de işinize yarayacaktır. İkinci el eşya alım satım, önceki yıllarda kabul edilen planlara göre bir müşteriye zaten üretilmiş ve teslim edilmiş mallar olduğundan, bu mallarla ticaret, öncelikle ulusal tüketici federasyonu için bir iç sorundur ve yıllık planlama prosedürünün dışında organize edilebilir. Üreticilerin / işçi konseylerinin bu ticaretten dolaylı olarak etkileneceği açıktır, çünkü malların yeni üretilen versiyonlarına olan talep kullanılmış mallarla sorunsuz ve iyi işleyen bir ticaretten etkilenecektir, ancak bu dolaylı bir etkidir. Ulusal tüketici federasyonunun, katılımcı ekonomi değerleriyle uyumlu olacak şekilde kullanılmış malların ticaretini organize etmesi için bir dizi alternatif yol vardır. Elbette, kullanılmış malların ticaretine yönelik esnek ve verimli bir rutin dâhil olmak üzere, önceden üretilmiş malların verimli kullanımının her ekonomide arzu edilmesinin birçok farklı nedeni vardır.

İkinci el eşya alanlar, daha açık nedenlerden biri, mal üretiminin çevre üzerindeki etkileriyle ilgilidir. Katılımcı ekonomi, vatandaşların planlama prosedüründe temiz bir çevre tercihlerini ifade etme fırsatına sahip oldukları ve üretim sürecinde çevreyi olumsuz etkileyen maddeler salan üreticilerden tazminat talep edebilecekleri bir ekonomidir. Böyle bir ekonominin, tüm ekonomik ömürleri boyunca hâlihazırda üretilmiş olan tüm malların verimli bir şekilde kullanılması için çaba göstereceğini varsaymak mantıklıdır. Örneğin, İkinci el mal ticaretinin nasıl organize edileceğini düşünürken, piyasaların zararlı sonuçlarla yeniden ortaya çıkma riskine dikkat etmek önemlidir.
Katılımcı bir ekonomide yeniden yükselen piyasalar ve / veya rakip para birimleri, yeterince büyürlerse, diğer tüm katılımcı kurumları tehlikeye atabilir, çünkü piyasaların içsel mantığı zamanla gelir ve refahta başlangıçta sınırlı olsalar bile eşitsizliklere yol açacaktır. İkinci el eşya alan yerler doğal olarak, insanların kullanılmış mallarını tüketim kredisi için teslim ettikleri ikinci el mağazalar, teslim edilen ürünleri işlevsel ve belirli bir standardı karşılayacak şekilde inceleme sorumluluğuna sahip olacak. Sıradan dayanıklı mallardan farklı olan kullanılmış malların bir kategorisi, koleksiyoncular için bir değeri olan ve bugünkü ekonomimizde çoğu durumda zaman içinde önemli ölçüde artan koleksiyon ürünleridir. Pullardan, eski mobilyalardan ve diğer antika türlerinden her türlü şey olabilir.